Section V Playoff Preview: Boys’ Basketball Class A2

(L-R): East’s Kai McCullough, Monroe’s JaH’meir Speed, SOTA’s Ke’Vion Mitchell and Athena’s Kenny Freeman.

The Class A2 boys’ bracket features four Monroe County teams, three RCAC squads and one from the Finger Lakes. The tournament opens with quarterfinal games on Tuesday evening. Here’s the breakdown:

*In response to COVID-19, Section V has limited the field in each classification to the top eight teams.

No. 1 seed EAST HIGH EAGLES (RCAC Lower Division)
Record: 10-2
Coach: Darrell Barley
Streak: Won three straight
Scoring offense: 91.5
Scoring defense: 67.3
Finish last season: Defeated Eastridge in NYS Class A Far West Regional Qualifier, 71-64
Opponent: Pittsford Sutherland, Tuesday at 6 p.m. at East High School

No. 2 seed MONROE RED JACKETS (RCAC Lower Division)
Record: 8-2
Coach: Matthew McCormick
Streak: Won three straight
Scoring offense: 63.8
Scoring defense: 54.6
Finish last season: lost in first round of Class A2 sectionals to NE Douglass, 91-60
Opponent: Honeoye Falls-Lima, Tuesday at 6 p.m. at Monroe High School

Bracket courtesy of Section V Athletics.

No. 3 seed SCHOOL OF THE ARTS SILVERHAWKS (RCAC Lower Division)
Record: 8-3
Coach: Albert Nash
Streak: Won two straight
Scoring offense: 71.8
Scoring defense: 49.8
Finish last season: lost in Class A2 sectional quarterfinals to Pittsford Sutherland, 50-47
Opponent: Eastridge, Tuesday at 6 p.m. at School Of The Arts High School

No. 4 seed GREECE ATHENA TROJANS (Monroe County Division III)
Record: 7-3
Coach: Mike Setzer
Streak: Won six of seven
Scoring offense: 69.4
Scoring defense: 62.2
Finish last season: lost in Class A1 sectional quarterfinals to Eastridge, 63-56
Opponent: Geneva, Tuesday at 6 p.m. at Greece Athena High School

No. 5 seed GENEVA PANTHERS (Finger Lakes East Division)
Record: 9-3
Coach: Matt Deisering
Streak: Won four straight
Scoring offense: 64.8
Scoring defense: 54.3
Finish last season: Defeated Avon in NYS Class B Far West Regional Qualifier, 84-56
Opponent: Greece Athena, Tuesday at 6 p.m. at Greece Athena High School

No. 6 seed EASTRIDGE LANCERS (Monroe County Division IV)
Record: 7-4
Coach: Dan Roser
Streak: Won four straight
Scoring offense: 64.3
Scoring defense: 56.8
Finish last season: lost in NYS Class A Far West Regional Qualifier to East High, 71-64
Opponent: School Of The Arts, Tuesday at 6 p.m. at School Of The Arts High School

No. 7 seed HONEOYE FALLS-LIMA COUGARS (Monroe County Division IV)
Record: 7-4
Coach: Kevin Neenan
Streak: Won two of three
Scoring offense: 67.3
Scoring defense: 48.5
Finish last season: lost in Class A2 sectional quarterfinals to Wayne, 75-65
Opponent: Monroe, Tuesday at 6 p.m. at Monroe High School

No. 8 seed PITTSFORD SUTHERLAND KNIGHTS (Monroe County Division III)
Record: 5-7
Coach: John Nally
Streak: Lost finals two games of the regular season.
Scoring offense: 56.9
Scoring defense: 58.8
Finish last season: lost in Class A2 sectional semifinals to East High, 61-55
Opponent: East High, Tuesday at 6 p.m. at East High School

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.