Section V Playoff Preview: Boys’ Basketball Class AA

(l-r): Victor’s CJ James, UPrep’s Kayshawn Ross (Photo: SUE KANE), Rush-Henrietta’s Eddie Beverly and McQuaid’s Jermaine Taggart (Photo: RON KALASINKAS)

The Class AA boys basketball sectional bracket features eight Monroe County teams, three Private/Independent squads and three more from the RCAC. The bracket opens with four first-round games on Tuesday night. Here’s the breakdown:

No. 1 seed VICTOR BLUE DEVILS (Monroe County I)
Record: 19-1
Coach: Tyler Roberts
Streak: Lost one
Scoring offense: 67.7
Scoring defense: 50.3
Finish last season: Lost in Class AA sectional quarterfinals to McQuaid, 87-56
Opponent: Winner of Aquinas/Fairport, Friday at 7 p.m. at Victor High School

No. 2 seed UPREP GRIFFINS (Private/Independent)
Record: 14-5
Coach: Demond Stewart
Streak: Won three of four
Scoring offense: 78.1
Scoring defense: 64.7
Finish last season: Lost in Class AA sectional final to McQuaid, 81-75
Opponent: Winner of Penfield/Gates-Chili, Friday at 7 p.m. at Roberts Wesleyan College

No. 3 seed RUSH-HENRIETTA ROYAL COMETS (Monroe County I)
Record: 14-6
Coach: Chris Reed
Streak: Won three straight
Scoring offense: 65.9
Scoring defense: 57.9
Finish last season: Lost in first round of Class AA sectionals to Edison Tech, 68-49
Opponent: Bishop Kearney, Tuesday at 7 p.m. at Rush-Henrietta High School

No. 4 seed MCQUAID JESUIT KNIGHTS (RCAC Upper)
Record: 13-7
Coach: Jack Leasure
Streak: Won five straight
Scoring offense: 76.0
Scoring defense: 64.9
Finish last season: Lost in NYSPHSAA Class AA Far West Regionals to Niagara Falls (VI), 84-71
Opponent: Webster Schroeder, Tuesday at 7 p.m. at McQuaid Jesuit High School

Bracket courtesy of Section V Athletics.

No. 5 seed WEBSTER THOMAS TITANS (Monroe County II)
Record: 12-7
Coach: Griffin Coles
Streak: Won three straight
Scoring offense: 63.0
Scoring defense: 56.2
Finish last season: Lost in first round of Class AA sectionals to Victor, 76-72
Opponent: Franklin, Tuesday at 7 p.m. at Webster Thomas High School

No. 6 seed HILTON CADETS (Monroe County I)
Record: 12-8
Coach: Troy Prince
Streak: Won five of six
Scoring offense: 63.1
Scoring defense: 61.6
Finish last season: Lost in Class AA sectional quarterfinals to UPrep, 67-64
Opponent: Edison Tech, Tuesday at 7 p.m. at Hilton High School

No. 7 seed PENFIELD PATRIOTS (Monroe County I)
Record: 11-9
Coach: Jason Ellis
Streak: Lost six straight
Scoring offense: 60.1
Scoring defense: 56.9
Finish last season: Lost in first round of Class AA sectionals to Webster Schroeder, 64-49
Opponent: Gates-Chili, Tuesday at 7 p.m. at Penfield High School

No. 8 seed AQUINAS L’IL IRISH (Private/Independent)
Record: 11-9
Coach: John McCauley
Streak: Lost four of five
Scoring offense: 69.3
Scoring defense: 68.2
Finish last season: Lost in Class A1 sectional quarterfinals to Pittsford Mendon, 67-48
Opponent: Fairport, Tuesday at 7 p.m. at the Aquinas Institute

No. 9 seed FAIRPORT RED RAIDERS (Monroe County I)
Record: 10-10
Coach: Scott Fitch
Streak: Lost two of three
Scoring offense: 55.4
Scoring defense: 54.5
Finish last season: Lost in Class AA sectional semifinals to UPrep, 54-43
Opponent: Aquinas, Tuesday at 7 p.m. at the Aquinas Institute

No. 10 seed GATES-CHILI SPARTANS (Monroe County II)
Record: 9-11
Coach: Jeffrey LaFave
Streak: Lost two of three
Scoring offense: 63.7
Scoring defense: 68.8
Finish last season: Lost in Class AA sectional semifinals to McQuaid, 82-75
Opponent: Penfield, Tuesday at 7 p.m. at Penfield High School

No. 11 seed EDISON TECH INVENTORS (RCAC Upper)
Record: 8-12
Coach: Reggie Simmons
Streak: Lost two of three
Scoring offense: 64.4
Scoring defense: 66.8
Finish last season: Lost in Class AA sectional quarterfinals to Fairport, 53-47
Opponent: Hilton, Tuesday at 7 p.m. at Hilton High School

No. 12 seed FRANKLIN QUAKERS (RCAC Upper)
Record: 9-11
Coach: Eddie Lee
Streak: Lost two straight
Scoring offense: 67.5
Scoring defense: 73.6
Finish last season: Lost in first round of Class A1 sectionals to Brighton, 73-70
Opponent: Webster Thomas, Tuesday at 7 p.m. at Webster Thomas High School

No. 13 seed WEBSTER SCHROEDER WARRIORS (Monroe County I)
Record: 6-14
Coach: Rashaad Stokelin
Streak: Won two straight
Scoring offense: 54.9
Scoring defense: 61.3
Finish last season: Lost in Class AA sectional quarterfinals to Gates-Chili, 64-62
Opponent: McQuaid, Tuesday at 7 p.m. at McQuaid Jesuit High School

No. 14 seed BISHOP KEARNEY KINGS (Private/Independent)
Record: 4-15
Coach: Kevin Goode
Streak: Lost five of six
Scoring offense: 61.8
Scoring defense: 73.5
Finish last season: Lost in first round of Class AA sectionals to UPrep, 98-96
Opponent: Rush-Henrietta, Tuesday at 7 p.m. at Rush-Henrietta High School

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.