Section V Playoff Preview: Boys Basketball Class A2

East High’s Zechariah Harris-Scott posted 16 double-doubles this season. (Photo: RON KALASINKAS)

By JOHN LIKANJE

The Section V Class A2 boys basketball playoffs open Wednesday afternoon with three games. Quarterfinal games follow Saturday, February 23 at 4 PM with semifinal games to follow on Wednesday, February 27. The championship game will be held on Saturday, March 2 at the Blue Cross Arena.

The No. 1 seed EAST EAGLES (RCAC Lower)
Record: 19-1
Coach: Darrell Barley
NYSSWA Rank: 6
Streak: Won 5
Scoring offense: 82.6
Scoring defense: 62.2
Finish last season: Class A2 quarterfinals, lost to Leadership 77-59
Opponent: vs. winner of Leadership/Honeoye Falls-Lima, 6 PM Saturday @ East

No. 2 seed NORTHSTAR CHRISTIAN KNIGHTS (Private/Parochial II)
Record: 19-1
Coach: JJ Garwood
NYSSWA Rank: 10
Streak: Won 3
Scoring offense: 83.2
Scoring defense: 67.9
Finish last season: NYS Class C finals, lost to Lake George (II) 66-65
Opponent: vs. winner of School of the Arts/Wilson Magnet, 6 PM Saturday @ Northstar Christian

No. 3 seed NE DOUGLASS PANTHERS (RCAC Lower)
Record: 16-4
Coach: Kyle Crandall
Streak: Won 4
Scoring offense: 76.9
Scoring defense: 63.2
Finish last season: Class A2 finals, lost to Wayne 57-54
Opponent: vs. winner of Pittsford Sutherland/Vertus, 4 PM Saturday @ School No. 33

No. 4 seed WAYNE EAGLE (Finger Lakes East)
Record: 16-4
Coach: Bill Thomson
Streak: Lost 2 of 3
Scoring offense: 67.8
Scoring defense: 54.4
Finish last season: Class A NYS Far West Regional Qualifier, lost to Irondequoit 69-41
Opponent: vs. Monroe, 7 PM Saturday @ Wayne

No. 5 seed MONROE RED JACKETS (RCAC Lower)
Record: 14-6
Coach: Matthew McCormick
Streak: Won 3 of 4
Scoring offense: 74.7
Scoring defense: 67.5
Finish last season: Class A2 quarterfinals, lost to Wayne 63-53
Opponent: vs. Wayne, 7 PM Saturday @ Wayne

No. 6 seed PITTSFORD SUTHERLAND KNIGHTS (Monroe County III)
Record: 12-8
Coach: John Nally
Streak: Won 4 of 5
Scoring offense: 61.5
Scoring defense: 54.3
Finish last season: Class A1 semifinals, lost to Irondequoit 56-48
Opponent: vs. Vertus, 7 PM Wednesday @ Pittsford Sutherland

Screen grab courtesy of Section V Athletics.

No. 7 seed SCHOOL OF THE ARTS SILVERHAWKS (RCAC Lower)
Record: 13-7
Coach: Albert Nash
Streak: Lost 3 of 4
Scoring offense: 66.2
Scoring defense: 63.4
Finish last season: Class A2 first round, lost to East 70-27
Opponent: vs. Wilson Magnet, 6 PM Wednesday @ School No. 33

No. 8 seed LEADERSHIP LIONS (RCAC Upper)
Record: 11-9
Coach: Reggie Simmons
Streak: Lost 2
Scoring offense: 77.4
Scoring defense: 72.4
Finish last season: Class A2 semifinals, lost to NE Douglass 64-59
Opponent: vs. Honeoye Falls-Lima, 4 PM Wednesday @ Leadership

No. 9 seed HONEOYE FALLS-LIMA COUGARS (Monroe County IV)
Record: 9-10
Coach: Kevin Neenan
Streak: Lost 2 of 3
Scoring offense: 54.9
Scoring defense: 60.3
Finish last season: Class A2 semifinals, lost to Wayne 36-25
Opponent: vs. Leadership, 4 PM Wednesday @ Leadership

No. 10 seed WILSON MAGNET WILDCATS (RCAC Upper)
Record: 7-13
Coach: Brendan O’Toole
Streak: Lost 3 of 4
Scoring offense: 69.3
Scoring defense: 69.1
Finish last season: Class A2 quarterfinals, lost to NE Douglass 75-68
Opponent: vs. School of the Arts, 6 PM Wednesday @ School No. 33

No. 11 seed VERTUS WARRIORS (Private/Parochial I)
Record: 1-19
Coach: Darren Franklin
Streak: Won 1
Scoring offense: 51.1
Scoring defense: 67.7
Finish last season: Class A2 first round, lost to Honeoye Falls-Lima 68-59
Opponent: vs. Pittsford Sutherland, 7 PM Wednesday @ Pittsford Sutherland

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.